Archyvai

Kategorijos

SVEČIO ĮRAŠAS: senų ir naujų butų šildymo EKOnomika

Šio įrašo priešistorė, pasak jo autoriaus, tokia: skaičiau EKOVASARA.LT ir dar labiau užsinorėjau turėti sodybą. O žmona vis nori erdvesnio buto – žiūrėsim kas laimes 🙂

Galvojant apie buto pirkimą, praktiškam žmogui kyla natūralus klausimas: koks būtų geriau — naujas ar senas? Naujas yra naujas, tačiau jis kur kas brangesnis. Tačiau naujame bute šildymas kainuotų pigiau. Taigi, kas gali padėti apsispręsti? 

Surinkau pastarųjų 3 metų duomenis iš „Vilniaus energijos“ apie centrinio šildymo kaštus (1m2 kaina), kai gyvenama mažiausiai, vidutiniškai ir daugiausiai šilumos naudojančiame name. Pagal tai įvertinau, kiek tektų mokėti už 75 m² „idealaus“, „vidutinio“ ir „blogiausio“ būsto šildymą per sezoną.

Taigi, kaip matome iš lentelės, jei kainos išliktų tokios kaip buvo 2008—2009, tai geriausiu atveju per sezoną šildymas „vidutiniame“ name kainuotų 1.500 Lt, o „kiaurame“ 7.157 Lt daugiau. Vidutiniškai per tris metus šis kainų skirtumas sudarytų 1.140 Lt ir 4.550 Lt per sezoną.

Tarkim, jei naujo būsto kaina 1.000 Lt/m² didesnė nei senos statybos, tai už 75m2 butą tektų papildomai sumokėti 75.000 litukus. Jeigu šilumos kaina išliktų nepakitusi, tai tie 75.000 litai, investuoti į naują bustą, atsipirktų tik per 50 metų! (Neskaitant sumokėtų palūkanų bankui, jei tą sumą tektų skolintis.) O nusipirkus kiaurą kaip rėtį butą, tai jau po 10,5 metų tektų griaužti nagus.

Manau, kad pirkti naują butą vien dėl to, kad šildymas mažiau kainuos, būtų per brangus malonumas, jei skirtumas tarp naujo ir seno buto kainos didesnis nei 300—400 Lt/m². O galvojant apie seną butą, tai reikėtų dairytis tik tokio, kuris naudotų šilumos ne daugiau, nei vidutiniškai, ir būtų realių šansų, kad kada nors bus renovuotas už kokius papildomus 100 Lt/m².

1 comment to SVEČIO ĮRAŠAS: senų ir naujų butų šildymo EKOnomika

  • Žinoma, kad reikia ir civilizacijos (buto), ir sodybos. Sunkiausia – pažinti save ir tikruosius savo poreikius

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>