Archyvai

Ką žinome apie sakuras?

Vilniuje, prie Baltojo tilto žiedais pasipuošė sakurų sodas. Po dienos darbų ir nukeliavome jais, jau benužydinčiais, pasigrožėti. O vėliau, jau namuose, dar ir pagūglinau apie sakuras – tai ką sužinojau gali būti įdomu ir Jums.

„Sakura“ japoniškai reiškia „žydinti Japoniška vyšnia“. Šie medžiai plačiai paplitę ne tik šioje šalyje, bet taip pat Korėjoje bei Kinijoje. Sakuros auginamos tik kaip dekoratyviniai medžiai, o jų vaisiai nėra valgomi.

Su sakurų auginimo kultūra yra neatsiejamas „Hanami“ – neretai šie žodžiai ir vartojami kaip sinonimai. Hanami reiškia „žiedų stebėjimą“. Sakurų žydėjimas, prasidėjęs sausio viduryje, tęsiasi iki pat gegužės vidurio ir persirita per visą šalį – ši kelionė tęsiasi nuo Okinawa pietuose iki Hokkaido šiaurėje. Pražydusios sakuros žiedai išsilaiko nenubyrėję vos vieną ar dvi savaites, todėl žydėjimas, pažvelgus į Japoniją iš viršaus, ir primena žiedų kelionę.

Kasmet Japonijos hidrometeorologijos tarnyba skelbia sakuros žydėjimo sezono prognozes, kurias japonai atidžiai seka ir planuoja Hanami. Senovėje iš sakurų žydėjimo spręsdavo apie būsimą derlių ir tinkamą ryžiams sodinti laiką. Tradiciškai per sakurų žydėjimą laikomasi tradicijos paragauti ir sakės. Hanami buvo švenčiama ir imperatoriaus rūmuose, ir eilinių japonų namuose, o poetai apie žiedų grožį, kaip metaforą atskleidžiančią žmogaus gyvenimo trapumą, kurdavo eilėraščius.

Sakuroms pražydus japonai mėgsta rengti masines „Hanami“ šventes. Jos švenčiamos ne tik dieną, bet ir naktį – tai vadinama „yozakura“ . Tačiau dabar, kai senos tradicijos palaipsniui pamirštamos, neretai per šventes susirenkama ne pasigrožėti žiedais, bet tik pavalgyti ir išgerti. Japonai tokius švenčių dalyvius ironiškai vadina „hana yori dango“, t.y. „pirma kotletai, o žiedai – niekur nepabėgs“ 🙂

Pagal Japonų tradicijas mokslo metai ir fiskaliniai metai prasideda balandžio mėnesį ir daugelyje šalies vietų tai sutampa su Hanami. Šventišką nuotaiką atspindi pražydusios sakuros, kurios sodinamos visur – prie valstybinių įstaigų ir verslo įmonių, mokyklų ir universitetų.

O man, kaip Subaru markės gerbėjui, dar įdomiu faktu pasirodė ir kasmet švenčiamas „Subaru Cherry Blossom Festival of Greater Philadelphia“. Šios gražios tradicijos pradžia – 1926 metai, kai Japonija, pagerbdama JAV nepriklausomybės 150-sias metines, padovanojo 1600 sakuros medžių Filadelfijos miestui.

1 comment to Ką žinome apie sakuras?

  • Lietuvoje taip pat gali stebeti „kaip keliauja“ pavasaris. Jis prasideda Alytuje po to atkeliauj i Vilniu ir galiausiai patenka pas mus i sodyba. Ta kelione trunka apie 3 savaites.

Parašykite komentarą