Archyvai

Kas sieja IKEA ir stirnas?

dav

Stirnos Rešketos pievose

Prieš kelis metus sodybos apylinkėse pamatyti (ypač anksti ryte) stirną ar kiškį buvo įprasta, tai vėliau šių miško žvėrelių pastebėdavome kur kas rečiau. Tačiau šiais metais, stirnas jau ir vėl dažniau pastebim.

Pati pirma mintis dėl ko sumažėjo stirnų populiacija buvo susijusi su tuo, kad pagyvėjo mūsų sodybos kaiminystėje įsikūrusio medžiotojų būrelio veikla. Suaktyvėjimas akivaizdus – per kelis metus medžiotojai atsinaujino savo namelį, pasistatė pavėsinę, surentė naujų medžioklės bokštelių (artimiausias – lygiai ant sodybos sklypo rubežiaus).

Tačiau dėl ko stirnų vėl pradėjo daugėti, jeigu jų daugiau sumedžiojama? Pasirodo, stirnoms labai tinka miško kirtimai. Aplink sodybą kelis pastaruosius metus vyksta kvartaliniai miško kirtimai, o  pasak mokslininkų, kirtavietės, atželiantis miškas – tai labai tinkamos buveinės stirnoms.

It tokios stirnų gausėjimo tendencijos pastebimos visoje Lietuvoje. Medienos perdirbimo pramonei reikia vis daugiau žaliavos, miško kirtimai intensyvėja, o tokios sąlygos labai palankios stirnų populiacijos gausėjimui. Taip netiesiogiai, IKEA (ir visą baldų gamybos pramonė) prisideda prie to, kad stirnų Lietuvoje daugėja. O ar tai tai gerai ar blogai ekosistemai, jau reikia klausti ekologų.

Parašykite komentarą