Archyvai

Derlių užauginti – tik pusė darbo

Esame dideli morkų mėgėjai – valgome jų salotas, geriame sultis, mielai jas graužiame . Be to, galime pasigirti, kad jų užsiauginame pakankamai – morkos mėgsta lengvo priesmėlio žemę, o mūsų sodybos dirvožemis būtent toks ir yra.

Tačiau, kaip jau patys įsitikinome, morkas užauginti – tik pusė darbo. Norint jomis mėgautis iki kito pavasario, ne mažiau svarbus jų laikymas. Tenka prisipažinti, kad dar daug ko nežinome, todėl apie morkų derliaus nuėmimo ir laikymo sąlygas pradėjome daugiau domėtis tik dabar, kai dalis mūsų morkų sugedo…

Svarbiausi dalykai, lemiantys morkų derliaus laikymo kokybę – tinkama temperatūra ir drėgmė. Literatūroje rekomenduojama morkas laikyti O laipsnių temperatūroje, jas sluoksniuojant su drėgnu smėliu. Jei laikymo patalpa pakankamai drėgna, morkos gali išlikti šviežios ir skanios beveik iki kito derliaus. Morkas galima laikyti ir neužrištuose polietileno maišuose. Kaupuojamas morkas profilaktiškai nuo ligų patariama apibarstyti kreida, kuri taip pat apsaugo nuo morkų žėlimo.

Daug lemia ir morkų derliaus nuėmimo laikas. Morkos atsparios šalnoms, nes jų šakniavaisiai giliai dirvoje, todėl kuo vėliau jas nukasime, tuo ilgiau jos išliks sultingos. Laikomas morkas reikia periodiškai perrinkti. Mat, morkinių muselių pažeistos morkos pradeda pūti ir apkrečia sveikąsias.

Kurie iš šių rekomenduojamų laikymo būdų pasiteisina, o kurie ne, pavyks įsitikinti tik juos išbandžius savo turimomis sąlygomis. Praėjusių metų derlius buvo gausus, todėl morkas supylėme į kaupus ir apibarstėme kreida. Deja, morkos sudžiūvo, prarado savo gerą išvaizdą, pradėjo pūti – mūsų manymu, būtent kreida jas per daug nusausino. Kitais metais rinksimės jau išbandytą ir pasiteisinusį morkų laikymo smėlyje būdą.

2 komentarai Derlių užauginti – tik pusė darbo

  • literatūra sako, kad durpės irgi puikiai tinka – žinoma, jeigu ne sausos. o praktinė patirtis sako, kad geriau laikosi apipjaustytos, nei nusuktomis galvomis

  • mare

    o kaip su „apipjaustymais“ – ką sako jūsų gaspadoriška patirtis?
    ką daryti durpynų juostos gaspadoriams, kurių žemėse nėra smėlio???

Parašykite komentarą