Archyvai

Sodybos simboliai

Kai už lango niūru, žiūrime anksčiau fotografuotus vaizdus. Akys apstulbsta nuo nepaprasto grožio, todėl dar labiau pasiilgstame vasaros. Be galo malonu grožėtis tuo, kas jau padaryta. Tai glosto širdį ir skatina puoselėti aplinką.

Tik po keturių šeimininkavimo sodyboje metų pastebėjome, kad joje dominuoja trys spalvos: geltona, žalia ir raudona. Va, taip ir supranti, kaip atgimė šios spalvos mūsų vėliavoje. Gal kiek ir pompastiškai čia išsireiškiau, bet mums tai labai maloniai kutena širdeles. Labiau pasigilinusi į simbolių reikšmę pastebėjau, kad šios dominuojančios sodyboje spalvos atsirado neatsitiktinai. Kontūrus joms suteikė Saulius (pagal jo zodiako ženklą jam būdinga visa vaivorykštės gama), o aš visa kitą derinau taip, kad visa tai susilietų į vientisą harmoniją. Ir va kas gavosi.

Maloniai nuteikianti apgaulė

Kai važiuodami į sodybą „išlendame“ iš miško keliuko, pirmiausiai švysteli saulės spindulėliai, kurie nutvieskia savo šviesa visą paradinę (pietrytinę) mūsų sodybos dalį, ir visai nesvarbu, kad tą dieną saulutė būna pasislėpusi už debesėlių. Šią mielą apgaulę sustiprina ir tai, kad vienas sodybinis namelis nudažytas geltonai ir apsodintas geltonai žydinčiomis gėlėmis – serenčiais ir saulėgrąžomis. Puikiai įsilieja ir natūraliai sode augančios bitkrėslės, medetkos ir nasturtos. Žvelgiant pro namelio langą, kartais gali ir nesuprasti ar laukia šviečia saulė ar jau reikia ruoštis maloniam vasaros lietučiui 🙂

Simbolių aiškintojai apie geltoną (aukso) spalvą sako, kad tai labai priešingų prasmių spalva. Tai saulės ir vasaros spalva. Alchemikų manyta, kad auksas – sustingusi Saulės šviesa. Geltona – tai taip pat šviesa, saulės spindulys, gintaro, rugių lauko, stepių spalva, kilnumas, darnumas, branda, protingumas ir senatvė. Taigi, ši spalva asocijuojasi su šiluma, šviesa, galingumu, auksu ir simbolizuoja šlovę ir dievišką valdžią. Tačiau viduramžiais tapo ir išdavystės, veidmainystės, degradacijos, melo, godumo, pinigų, pavydo simboliu. Geltonos spalvos simbolika stipriai priklauso nuo jos atspalvio. Šiltiems jos atspalviams priskiriamos teigiamos reikšmės, šaltiems – neigiamos. Psichologai sako, kad geltoną spalvą mėgsta save vertinantys, savo vertę žinantys žmonės.

Gerų emocijų kalvė

Visa sodyba paskendus žalumoje. Iš visų keturių pusių ją supa spygliuočių miškas, kuriame išdidžiai puikuojasi ir keletas ąžuolų, šermukšnių, beržų bei gausybė klevų.

Žalia spalva simbolizuoja rojų, augmeniją, pavasarį, vasarą, sveikatą, jaunystę, gyvastį, atsinaujinimą, dvasios brandumą, viltį ir džiaugsmą, grožį ir laimę, nuolankumą, nusižeminimą bei laisvę. Tai senovės dievų spalva. Ši spalva simbolizuoja ir nemirtingumą, perteklių, klestėjimą, stabilumą. Daugelio valstybių banknotai žalios spalvos. Veikia raminančiai. Psichologai išduoda, kad žalią renkasi ryžtingi, užsispyrę, tvarkingi ir truputėlį uždari žmonės. Šią spalvą yra pamėgę retkarčiais pernelyg savikritiški asmenys, kurie netausodami savęs visada linkę padėti kitiems.

Pulsuojanti energija

Netoli geltonojo namelio stovi mūsų pažiba – raudonasis (daugiau bordo), namelis. Tai nepaprastas namelis, kuris kažkiek primena švediško kolorito namelius, bet atidžiai apžiūrėjus, pamatai, kad jis visas yra apkaltas vienodo pločio medžio pliauskų (kurios visos apdirbtos tik kirviu!). Taigi, visas namelis tarsi vientisas ornamentas. Tai mano tėvelio rankų darbo palikimas. Šalia šio namelio auginamos deginančio raudonumo gėlės. Raudoną spalvą sodyboje spinduliuoja ir dažnai kuriamas, todėl lyg gyvas, laužas.

Laužo liepsnos, nuolat besimaišodamos su kitais atspalviais, kuria vis naujus vaizdinius ir simbolius. Vis dėl to, dominuoja raudona spalva, kuri simbolizuoja ugnį, saulę, šilumą, energiją, jėgą, narsą, pergalę, revoliuciją, tragediją, kraują, suvereno galią (karalių, kardinolų, didikų, dievų spalva), jaunatviškumą ir vyriškumą, gėrį ir džiaugsmą, aistrą ir erotiką, meilę ir neapykantą, turtą ir laimę. Senovėje raudonos ir baltos spalvos derinys reiškė visą gyvenimą. Priešistorinis žmogus krauju taškė kiekvieną objektą, kurį norėjo atgaivinti. Psichologai sako, kad šią energijos, aktyvumo ir geismo spalvą paprastai renkasi drąsūs, valingi ir smalsūs, pilnavertišką gyvenimą gyvenantys žmonės; kad ją renkasi vadovauti mėgstantys asmenys, kuriems svarbios pergalės, pasiekimai. Sakoma, kad raudoną yra pamėgę nuolat įrodinėjantys savo tiesas, dažnai užsiplieskiantys, kiek įžūlūs ir agresyvūs žmonės.

Beje, mūsų sodyba graži ne tik mums patiems. Joje nuolat pilna įvairių svečių – kurmių ir driežiukų, zuikių ir stirnų, muselių ir drugelių, didesnių ar mažesnių paukštelių. Gal jie ir nežino visų simbolių, kuriuos regi prasmių, bet tai jiems visiškai netrukdo gerai jaustis ir savo viešnagėmis pamaloninti mus!

4 komentarai Sodybos simboliai

 • Saulius

  O man labiausiai patinka raudonos spalvos ožiaragiai…

 • Loreta

  Kad ir pavėluotai, bet atsakau. Ožiaragiui būdingos spalvos – juoda, ruda, pilka, balta. Tai simbolizuoja konservatyvumą, tvirtybę, rimtį, principingumą ir pesimizmą. Svarstyklėms būdinga smėlio spalva, kuri simbolizuoja natūralumą bei užslėptą klastą ir prisitaikėliškumą.

 • mare

  Kodėl iki šiol nėra atsakymo į paklausimą???

 • Saulius

  O kokia spalva pagal zodiaka budinga oziaragiui? svarstyklems?

Parašykite komentarą